Rozhovor s Kryštofem Míškem

Ahoj, můžeš se nám představit a říci nám, proč jsi si vybral vedlejší specializaci 5PV – Praktikum ve veřejné správě? Kdy jsi stáž absolvoval?

Jmenuji se Kryštof Míšek a jsem student magisterského oboru Hospodářské a politické dějiny. Pracuji jako vedoucí makléř pro investičního zprostředkovatele Atlantik FT a zabývám se obchody s cennými papíry zejména na americkém trhu. Vzhledem k tomu, že jsem nebyl na Erasmu na zahraniční univerzitě, a protože jsem chtěl získat i pracovní zkušenost ve státní správě nebo s ní spřízněnou organizací byla možnost stáže v Paříži u OECD pro mě výbornou příležitostí, kterou mohu po jejím absolvování v ZS 2018/ 2019 velmi všem doporučit.


Co Tě na nabídce stáží na Stálé misi ČR při OECD v Paříži nejvíce zaujalo?

Vzhledem k tomu, že jsem na střední a na vysoké škole absolvoval různé programy pro studenty zabývající se Diplomacií např. PSS nebo ČMAK (Pražský studentský summit nebo Český model amerického kongresu) mám o mezinárodní politiku zájem a OECD pro mě byla možnost si určitou formu této věci zažít na vlastní kůži.


Co bylo náplní Tvé stáže? Korespondovalo to s tvým studijním oborem na NF?

Byl jsem přidělen k rozpočtovému výboru pod vedením velvyslance pana Gandaloviče a dělal jsem pro něj různé dílčí analýzy a výstupy v Excelu nebo přímo zápisy z kuloárních jednání např. na Kanadské misi. Souvislost s oborem vidím zejména ve využití ekonomických znalostí a dovedností, které jsem si odnesl za roky studia na NF VŠE.


Jak vypadal Tvůj pracovní den?

Přišel jsem na kanceláře Stálé mise ČR při OECD a dostal nějaké konkrétní zadání nebo jsem přímo šel na OECD kam jsem měl všude volný přístup a rovnou se přiřadil na některé jednání, kterého jsem měl být účasten. 


Jaká byla Tvoje nejsilnější zkušenost z průběhu stáže? Co se ti nejvíce líbilo?

Dlouho jsme jako ČR usilovali o přijetí rozpočtu na příští dvouletí, což se až na závěr mé stáže na konci prosince konečně podařilo a česká mise (předsedající výboru) i za mé přítomnosti sklidila velký úspěch. I naše malá země má v této organizaci důstojné zastoupení.


Naučil jsi se na stáži něco nového? Pomohly ti znalosti získané studiem na NF?

Určitě mi velmi pomohly mé rozšířené znalosti hospodářské politiky a dějin. Rovněž jsem si zlepšil jazykové dovednosti a naučil se lépe pracovat s odbornými texty zabývajícími se hospodářskými tématy.


Jak bys ohodnotil osobní přínos absolvované stáže? Myslíš si, že ti tato zkušenost pomůže s uplatněním na trhu práce?

Jednoznačně ano. Stáž má velkou prestiž a zaměstnavatelé jí oceňují, jak jsem mohl od té doby na několika pohovorech osobně vidět.


Jak hodnotíš administrativní zajištění stáže fakultou? Bylo obtížné vyřídit vše potřebné?

Vše proběhlo v pořádku, díky trpělivosti pana Bednáře a ostatních zainteresovaných stran z vedení fakulty.


Co bys vzkázal studentům, kteří stále nejsou rozhodnutí, zatím pouze uvažují o absolvování stáže a stále si nejsou jistí, případně se bojí?

Jděte do toho! Lidé na Stálé misi, se kterými budete v kontaktu jsou vstřícní a se začátky Vám pomohou. Pak je jen na Vás kolik si budete chtít z této cenné zkušenosti odnést.

 

  • Autor: Petr Solar
  • Vytvořeno:
  • Poslední aktualizace: