29.9.2017 - Děkanský den

Mé tiskové konference jsou dramatický kus, Jiří Ovčáček radil studentům VŠE

Související stránky

(Praha 2.5.2016 ) Prezident Zeman se své aktivity na poli zahraniční politiky a ekonomické diplomacie nevzdá, naopak bude ještě zesilovat, zdůraznil jeho mluvčí Jiří Ovčáček, který poprvé zavítal mezi studenty Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze v rámci improvizované tiskové konference pro studenty předmětu 5HP444 Mediální dovednosti vedlejší specializace Ekonomická žurnalistika.

V rámci tohoto předmětu studenti získávají dovednosti a schopnosti, které jim umožní lépe se pohybovat se světě médií a public relations. Součástí je také tisková konference, kterou studenti sami pořádají a píší z ní tiskové zprávy a články. „Každý rok se snažím vybrat aktuálního hosta. Tento semestr jsme v diskuzích nejvíce naráželi právě na aktivity prezidenta Zemana, a tak byla volba jeho tiskového mluvčího jasná,“ vysvětluje koncepci výuky Ing. Martin Zeman.

Jiří Ovčáček konferenci zahájil výkladem o tom, jak se on sám staví k úloze tiskového ovcacek2mluvčího, jak pracuje při své přípravě na tiskové konference, jak se liší ty oficiální od těch, které probíhají při prezidentových návštěvách regionů. Svoji úlohu vidí jako trojí, sdělovat stanoviska prezidenta republiky, hájit je a hájit prezidenta samotného, přesto se dle vlastních slov snaží při tiskových konferencích vpít to nálady novinářů a atmosféry, ve které se nachází „Mé tiskové konference nejsou jen mechanickou záležitostí, jde o dramatický kus.“

Další diskuze se stočila na otázku působení samotného prezidenta Miloše Zemana v zahraniční politice České republiky a její budoucnost v Evropské unii: „Pan prezident je eurofederalista, sám ve svých projevech zdůrazňuje důležitost setrvání České republiky v Unii, vyslovil se také pro setrvání Velké Británie. Na svůj souhlasný postoj na přijetí Eura slýchá velké množství kritiky, přesto si za ním stojí.“ Prezident si je dle něj plně vědom toho, že Česká republika je součástí Evropské unie, problémy unie jsou tedy současně i problémy České republiky, která se v aktuálně stěžejních otázkách, jako jsou migrační krize, ekonomický růst a politická stabilita snaží spolupracovat s ostatními zeměmi, s důrazem na země Visegradské skupiny.

Nadcházející dva roky, které zbývají do další volby hlavy státu, budou pro prezidenta Miloše Zemana znamenat především velké množství zahraničních cest. Jiří Ovčáček také zdůraznil význam podnikatelských delegací při zahraničních cestách hlavy státu.

Na otázku, co bude po těchto dvou letech následovat a otázku možné kandidatury Michala Horáčka zdůraznil rozdílnost vnímání osobností v Praze a mimo ni „V prezidentské volbě nebudou rozhodovat vědci, umělci, akademici, ale půjdou volit právě lidé z krajů, zde se ale diskuze významně liší. Novináři hledají anti-Zemana, mají ale hledat prezidenta. Prezidentského kandidáta bych dokázal postavit.“

ovcacek3 13120477_10208561245129643_51159470_o

Svoji návštěvu Vysoké školy ekonomické hodnotil mluvčí prezidenta velmi kladně, byl potěšen dotazy, které mu studenti kladli, a dodal, že jej debata s nimi bavila. Studenti vedlejší specializace Ekonomická žurnalistika si díky ní mohli vyzkoušet roli novinářů v praxi. Specializace je určena studentům VŠE, kteří se chtějí rozvíjet o v současném světě nezbytné teoretické i praktické základy mediálních dovedností a práce jak v médiích, tak v public relations. V rámci specializace na škole působí mnozí odborníci z praxe, například Mgr. Milan Fridrich, ředitel programu České televize, Vladimír Piskáček, ředitel divize redakce Economia, Ing. Ondřej Kubala, Ewing PR, a další.

Mediální výstupy konference: